Inne - Poczuj Kaszubskiego Ducha

Początkowo w 13 wioskach gminy Linia stanęło 13 trzymetrowych rzeźb przedstawiających fantastyczne postacie z kaszubskiej mitologii wykonanych przez artystę ludowego Jana Redźko. Rzeźby stały się szlakiem turystycznym „Poczuj Kaszubskiego Ducha”. Inspiracją dla tematyki szlaku była publikacja Aleksandra Labudy pt.: "Bògòwie i dëchë naj przodków". W ramach szlaku prezentującego walory Gminy Linia poszczególne wsie zyskały następujące duchy:
Kętrzyno- ducha Wëkrëkùs - psotnego duszka, opiekuna tych, którzy umieją się jedynie nabijać z innych lub ich przezywać.
Kobylasz- Potęgowo- ducha Lubiczka - opiekuna miłości i seksu. Wierzono, że Lubiczka wzajemnie przekazują sobie zakochani, a duch sprawia, iż nie mogą juz żyć bez siebie. Lubiczk ich ciągnie do siebie jak magnez.
Lewinko- Pùrtka- demona swatów i kłótni. Jego obecność poznać można po smrodzie, dlatego wierzono, że Pùrtk mieszka w śmieciach czy gnoju. Głównym zajęciem Pùrtka są psoty.
Lewino - złośliwego demona Pikóna zsyłanego przez czarownice, sprawcę kołtuna i ułomności gnębiących ludzi. Ten kto jest ułomny ma w sobie Pikóna.
Linia- Retnika- demona mamiącego ludzi muzyką. Atakuje muzykantów, podtykając im zaczarowane instrumenty lub czarując ich własne. Szczególnie aktywny jest w poście i adwencie, gdy nie urządza się zabaw.
Miłoszewo- Damka- ducha tajemnic. Opiekuje się on milczkami i odludkami a dawniej też czarownikami. Na Kaszubach obawiano się milczków i ludzi nie znających się na żartach, przypisując im kontakty z Damkiem.
Niepoczołowice- Nëczka - Kaszubskiego wodnika- złego ducha żyjącego w morzu, jeziorach i rzekach. Przypisuje się mu tworzenie na jeziorach wirów i niebezpiecznych dla pływaków prądów wodnych.
Osiek- Jablóna- demona mieszkającego w sadach i opiekującego się drzewami, krzewami owocowymi oraz ogrodami. Jest domniemanym sprawcą kradzieży owoców i warzyw. Przypisuje się mu, że zsyła na ludzi pokusę, by sięgnąć po cudze owoce.
Pobłocie- Szëmicha- dobrotliwego duszka sprowadzającego na świat ciszę i łagodny szum. Szëmich mieszka w lesie i na co dzień śpiewa swym cichym głosem drzewom i leśnym stworzeniom. Smażyno-Bòrową Cotkę - opiekuńczego ducha borów. Broni leśne zwierzęta i ptaki. Szczególną opieką otacza też dzieci, które chroni przed czarownicami. Staruszka, jaką jest Bòrowa Cotka, daje rodzicom w lesie orzechy i słodycze dla grzecznych dzieci.
Strzepcz- Grzenie- ducha snu i sennych marzeń. Jego władzy podlegają nie tylko ludzie ale też wszystkie żywe stworzenia. Senne marzenia to efekt czarów Grzeni, który ze śpiących ciał wyprowadza dusze i pokazuje im to, co było lub nastąpi w przyszłości.
Tłuczewo- Pólnicę- piękną boginię pól. Wyobrażano ją sobie jako wyjątkowo urodziwą dziewczynę, która przystrojona w wianek na koniu latem objeżdża pola, doglądając, czy rośliny dobrze rosną. Nieszczęściem jest jednak spotkać Pólnicę- jej uroda urzeka każdego mężczyznę, który później z tęsknoty marnieje i umiera.
Zakrzewo- Jigrzana- opiekuna zabaw i tańców, dawniej odpowiadał za uroczystości ku czci Słońca, światła i ognia. Jego świętem jest Sobótka, gdy na wzgórzach palą się ognie, a ludzie świętują najkrótszą noc w roku.
źródło: Poczuj Kaszubskiego Ducha Szlak turystyczno- przyrodniczy na terenie gminy Linia Materiał promocyjny projektu „Budowa szlaku turystyczno- przyrodniczego na terenie gminy Linia” w ramach Funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, Wydawnictwo Region, Gdynia 2010.

W Osieku, z inicjatywy proboszcza parafii Rozłazino, w miejscu rzeźby stanęła figura Chrystusa Króla.
Poniżej zdjęcie  Bòrowej Cotki w Smażynie.