Zabytki - Kościół i Klasztor Pocysterski w Jemielnicy

Najważniejsze zabytki Jemielnicy to obiekty architektury cysterskiej czyli klasztor, kościół klasztorny i kościół cmentarny.
Jest to część opactwa cystersów ufundowanego prawdopodobnie w okolicach 1289 r. Kościół pocysterski posiada bogate, regencyjne i rokokowe wnętrze. Z klasztoru przetrwały trzy skrzydła o prostej architekturze oraz krużganek z zakrystią i średniowiecznymi murami kamiennymi.
Przez wieki zarówno wieś jak i klasztor trawiło wiele pożarów. Z początkiem XV w. przechodzące przez wieś wojska husyckie nie tylko ją splądrowały, ale również spaliły. Mimo szkód klasztor szybko odbudowano.

Cystersi przyczynili się do rozwoju Jemielnicy: unowocześnili rzemiosło oraz rolnictwo, zajęli się hodowlą ryb i założyli pasieki. Ponadto dzięki nim rozwinęło się młynarstwo i w XVII w. wieś posiadała już 8 młynów. Wielu zakonników posiadało akademickie wykształcenie, prowadzili szkołę i bogato wyposażoną bibliotekę.

Do dziś w Jemielnicy zachował się klasztorny kościół i trzy skrzydła budynku klasztornego, które należą do parafii. Dawną pracę Cystersów upamiętniają zabudowania gospodarcze: młyn, spichlerz i mieszkalne, które należą obecnie do Urzędu Gminy w Jemielnicy.