Zabytki - Pałac i Sanktuarium w Kamienu Śląskim

Pałac w Kamieniu Śląskim ma swój początek w 1104 roku. Historia ta rozpoczęła się niedługo po tym, jak Mieszko I przyjął chrzest. Dziejom samego pałacu towarzyszyło pojawienie się na ziemiach polskich rodu Odrowążów, którzy zbudowali w tym miejscu gród rycerski. To właśnie w tej rodzinie, zgodnie z brzmieniem lokalnej legendy, w 1183 roku na świat przyszedł Jacek. Jacek Odrowąż był misjonarzem i należał do zakonu dominikanów. Pamięć o cudach, których miał dokonywać za życia jest pielęgnowana do dziś. Po 337 latach od śmierci – Jacek Odrowąż został uznany za świętego.
O rozwój pałacu, przesiąkniętej historycznymi wydarzeniami dbały rodziny Strzałów, Larischów i Strachwitzów. To za ich panowania komnata znajdująca się na pierwszym piętrze w wieży, w której miał przyjść na świat św. Jacek, została zmieniona w małą kaplicę. Powstałe w ten sposób sanktuarium jest miejscem kultu religijnego, które często odwiedzają turyści.
Współczesny pałac Kamień Śląski jest miejscem licznych konferencji, rekolekcji, a nawet wesel. Zielone tereny pięknie zagospodarowanego parku sprzyjają medytacjom i odzyskaniu równowagi przez zmęczonych turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości. 
Bez wątpienia pałac w Kamieniu Śląskim jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Opolszczyzny. W bliskim sąsiedztwie znajduje się lotnisko, pole golfowe oraz gratka dla miłośników motoryzacji – Silesia Ring.